Aktuellt

Se eliten göra upp om SM-medaljerna

Nu till helgen 24–25 februari avgörs SM i synkroniserad konståkning i Mölndal.

Läs mer

Anita Östlunds OS-debut räckte inte till finalplats

Det blir ingen final för OS-debutanten Anita Östlund, som placerade sig på plats 28 under nattens kval med 49,14 poäng. Endast de 24 bäst placerade åkarna åker finalen som avgörs natten till fredag, svensk tid.

Läs mer

OS-debut för Anita Östlund inatt

Inatt, kl 02.40 svensk tid, gör Anita Östlund OS-debut när hon åker sitt kortprogram i Gangneung Ice Arena i Pyeongchang.

Läs mer

Tävlingskalender

Följ våra svenska åkare under den internationella tävlingssäsongen. Använd de två pilarna för att bläddra i kalendern. Klicka på respektive tävling för att läsa mer.

February 2018
  • 01 - 04
    NORDICS – 1-4 FEBRUARI – ROVANIEMI, FINLAND
    SENIOR: CASSANDRA JOHANSSON, ANITA ÖSTLUND, JOSEFIN TALJEGÅRD, NATASJA REMSTEDT, ALEXANDER MAJOROV, ILLYA SOLOMIN, DANIEL ENGELSONS, JUNIOR: SMILLA SZALKAI, JELIZAVETA KOPACA, LISA LAGER, EMMA KIVIOJA, ANDREAS NORDEBÄCK, MIKAEL NORDEBÄCK, UNGDOM: EMELIE NORDQVIST, JULIA BROVALL, EMELIE LING, SIGRID TELLISKIVI, OLIVER PRAETORIUS, DANIEL SEIDEL, CASPER JOHANSSON, JONATHAN EGYPTSON
    Plats
    ROVANIEMI, FINLAND
    Tid
    01 Thu   -   04 Sun
  • 08 - 11
    DRAGON TROPHY – 8-11 FEBRUARI – LJUBLJANA, SLOVENIEN
    JUNIOR: GABRIEL FOLKESSON
    Plats
    LJUBLJANA, SLOVENIEN
    Tid
    08 Thu   -   11 Sun
  • 09 - 25
    OLYMPISKA SPELEN – 9–25 FEBRUARI – PYEONG CHANG, SYDKOREA
    Plats
    PYEONG CHANG, SYDKOREA
    Tid
    09 Fri   -   25 Sun
  • 16 - 18
    SPRING CUP – 16-18 FEBRUARI – SESTO SAN GIOVANNI, ITALIEN
    SENIOR: TEAM SURPRISE. JUNIOR: TEAM SPIRIT
    Plats
    SESTO SAN GIOVANNI, ITALIEN
    Tid
    16 Fri   -   18 Sun
    Se schema
  • 22 - 25
    CHALLENGE CUP – 22-25 FEBRUARI – HAAG, NEDERLÄNDERNA
    SENIOR: MATILDA ALGOTSSON, ANITA ÖSTLUND, CASSANDRA JOHANSSON, ALEXANDER MAJOROV, JUNIOR: SMILLA SZALKAI, JELIZAVETA KOPACA, LISA LAGER, NIKOLAJ MAJOROV, NATRAN TZAGAI, ANDREAS NORDEBÄCK, UNGDOM: DANIEL SEIDEL, CASPER JOHANSSON, OLIVER PRAETORIUS
    Plats
    HAAG, NEDERLÄNDERNA
    Tid
    22 Thu   -   25 Sun

Klubbkampen

Visa mer

Elitserien 2017/2018

Visa mer