Team Surprise

Seniorlandslag synkroniserad konståkning

Startades: 1985
Meriter: 6 guld-, 4 silver- och 1 brons-medaljer på VM (vann senast 2012).  
Klubb: 
Landvetter KK
Tränare: 
Andrea Dohany, Magdalena Sivertsson
Koreografer: 
Andrea Dohany, Martin Jonsson
Lagkaptener: Nathalie Lindqvist.

Sveriges landslag i synkroniserad konståkning, Team Surprise från Landvetter KK, blev sexa vid senaste VM. Men som de flerfaldiga världsmästare de är siktar de högre inför säsongen 17/18 och VM på hemmaplan i Stockholm.

Team Surprise tillhör Landvetter Konståkningsklubb och startades 1985. År 1993 blev laget utsett till svenskt landslag i synkroniserad konståkning. Laget blev historiskt genom att vinna det första världsmästerskapet i synkroniserad konståkning som genomfördes i Minneapolis, USA år 2000. Laget skrev historia igen år 2009 i Harbin, Kina, genom att ta guld i Vinteruniversiaden, de olympiska spelen för akademiker.

Laget har tagit fler guld än något annat lag inom synkroniserad konståkning i världen, vunnit samtliga svenska mästerskap där de deltagit samt tagit 6 st VM-guld, det senaste på hemmaplan i Göteborg den 12-14 april 2012.

Statistik

Medaljörer i Svenska Mästerskapen

År Ort Guld Silver Brons
1990 Borås Team Surprise
Landvetter KK
Team Showline
Tyringe SoSS
Team Arriba
Borås KK
1991 Halmstad Team Surprise
Landvetter KK
Team Young
Landvetter KK
Team Showline
Tyringe SoSS
1992 Uddevalla Team Surprise
Landvetter KK
Team Arriba
Konståkarna Borås
Team Young
Landvetter KK
1993 Jönköping Team Surprise
Landvetter KK
Team Arriba
Konståkarna Borås
Team Sunshine
Uddevalla KF
1994 Norrköping Team Surprise
Landvetter KK
Team Sunshine
Uddevalla KF
Team Arriba
Konståkarna Borås
1995 Borås Team Surprise
Landvetter KK
Team Surprise
Uddevalla KF
Team Arriba
Konståkarna Borås
1996 Stockholm Team Surprise
Landvetter KK
Team Spirit
Mölndals KK
Team Ice Diamonds
Mälarhöjdens SS
1997 Västra Frölunda Team Surprise
Landvetter KK
Team Spirit
Mölndals KK
Team North Pacific
Västra Frölunda KK
1998 Tyringe Team Surprise
Landvetter KK
Team Spirit
Kungsbacka KK/Mölndals KK
Team North Pacific
Västra Frölunda KK
1999 Norrköping Team Surprise
Landvetter KK
Team Spirit
Kungsbacka KK/Mölndals KK
Team Boomerang
Göteborgs IK
2000 Stockholm Team Surprise
Landvetter KK
Team Boomerang
Göteborgs KK
Team Spirit
Mölndals KK
2001 Kungsbacka Team Surprise
Landvetter KK
Team Seaside
Tjörns KK
Team Moonlight
Vänersborgs KK
2002 Landvetter Team Surprise
Landvetter KK
Team Seaside
Tjörns KK
Team Spirit
Kungsbacka KK/Mölndals KK
2003 Kungälv Team Surprise
Landvetter KK
Team Spirit
Kungsbacka KK/Mölndals KK
Team Seaside
Tjörns KK
2004 Västra Frölunda Team Surprise
Team Surprise
Team Seaside
Tjörns KK
-
2005 Norrahammar Team Surprise
Landvetter KK
Team Seaside
Tjörns KK
-
2006 Mölndal Team Surprise
Landvetter KK
Team Boomerang
Göteborgs KK
-
2007 Tumba Team Surprise
Landvetter KK
Team Boomerang
Göteborgs KK
-
2008 Norrahammar Team Surprise
Landvetter KK
Team Boomerang
Göteborgs KK
-
2009 Kungsbacka Team Boomerang
Göteborgs KK
Team Northern Lights
Djurgårdens IF
Team Seaside
Tjörns KK
2010 Stockholm Team Surprise
Landvetter KK
Team Boomerang
Göteborgs KK
Team Northern Lights
Djurgårdens IF
2011 Mölndal Team Surprise
Landvetter KK
Team Boomerang
Göteborgs KK
Team Northern Lights
Djurgårdens IF
2012 Norrahammar Team Surprise
Landvetter KK
Göteborgs KK
Team Boomerang
-
2013 Mölndal Team Boomerang
Göteborgs KK
- -

Medaljörer i junior-SM

År Ort Guld Silver Brons
1989 Tyringe Team Surprise
Landvetter KK
Team Showline
Tyringe SoSS
Team Karisma
Osby KK
1990 Borås - - -
1991 Halmstad - - -
1992 Uddevalla - - -
1993 Jönköping Team Young
Landvetter KK
Team Success
Lerums KK
Team Jambalaya
Trelleborgs KK
1994 Norrköping Team Young
Landvetter KK
Team Pacific
Västra Frölunda KK
Team Chippes
Mölndals KK
1995 Borås Team Young
Landvetter KK
Team Pacific
Västra Frölunda KK
Team Magic
Boo SK
1996 Stockholm Team Young
Landvetter KK
Team Pacific
Västra Frölunda KK
Team Seaside
Tjörns KK
1997 Västra Frölunda Team Young
Landvetter KK
Team Pacific
Västra Frölunda KK
Team Seaside
Tjörns KK
1998 Tyringe Team Young
Landvetter KK
Team Seaside
Tjörns KK
Team Moonlight
Vänersborgs KK
1999 Norrköping Team Young
Landvetter KK
Team Seaside
Tjörns KK
Team Moonlight
Vänersborgs KK
2000 Stockholm Team Seaside
Tjörns KK
Team Bladerunners
Jönköpings SK
Team Pacific
Västra Frölunda KK
2001 Kungsbacka Team Convivium
Göteborgs KK
Team Spirit
Kungsbacka KK/Mölndals KK
Team Seaflowers
Tjörns KK
2002 Landvetter Team Convivium
Göteborgs KK
Ytterby KK
Team Rhapsody
Tjörns KK
Team Pacific
2004 Västra Frölunda Team Convivium
Göteborgs KK
Team Spirit
Kungsbacka KK/Mölndals KK
Team Rhapsody
Ytterby-Kungälv Konståkare
2005 Jönköping Team Convivium
Göteborgs KK
Ytterby-Kungälv Konståkare
Team Seaside
Kungsbacka KK/Mölndals KK
Team Spirit
2007 Tumba Team Convivium
Göteborgs KK
Team Spirit
Kungsbacka KK/Mölndals KK
Team Seaside
Tjörns KK
2008 Norrahammar Team Convivium
Göteborgs KK
Team Spirit
Landvetter KK/Kungsbacka kK/Mölndals KK
Team Northern Lights
Djurgårdens IF
2009 Kungsbacka Team Convivium
Göteborgs KK
Team Spirit
Landvetter KK/Kungsbacka kK/Mölndals KK
Team Dancers
KK i Salem
2010 Stockholm Team Convivium
Göteborgs KK
Team Spirit
Landvetter KK/Kungsbacka kK/Mölndals KK
Team Seaside
Tjörns KK
2011 Mölndal Team Convivium
Göteborgs KK
Team Spirit
Kungsbacka KK/Mölndals KK
Team Seaside
Tjörns KK
2012 Norrahammar Team Convivium
Göteborgs KK
Team Spirit
Kungsbacka KK/Mölndals KK
Team Seaside
Tjörns KK
2013 Kungsbacka Team Convivium
Göteborgs KK
Team Spirit
Kungsbacka KK/Mölndals KK
Team Rhapsody
Ytterby-Kungälv Konståkare
2014 Mölndal Team Convivium
Göteborgs KK
Team Spirit
Mölndals KK
Team Seaside
Tjörns KK

Svenska placeringar i Världsmästerskap

År Ort Placering Team
2000 Minneapolis 1. Team Sweden 1 (Team Surprise)
14. Team Sweden 2 (Team Boomerang)
2001 Helsingfors 1. Team Sweden 1 (Team Surprise)
15. Team Sweden 2 (Team Seaside)
2002 Rouen 2. Team Sweden 1 (Team Surprise)
15. Team Sweden 2 (Team Seaside)
2003 Ottawa 1. Team Sweden 1 (Team Surprise)
16. Team Sweden 2 (Team Spirit)
2004 Zagreb 2. Team Sweden 1 (Team Surprise)
12. Team Sweden 2 (Team Seaside)
2005 Göteborg 1. Team Sweden 1 (Team Surprise)
12. Team Sweden 2 (Team Seaside)
2006 Prag 2. Team Sweden 1 (Team Surprise)
12. Team Sweden 2 (Team Boomerang)
2007 London (Kanada) 1. Team Sweden 1 (Team Surprise)
11. Team Sweden 2 (Team Boomerang)
2008 Budapest 2. Team Sweden 1 (Team Surprise)
13. Team Sweden 2 (Team Boomerang)
2009 Zagreb 3. Team Sweden 1 (Team Surprise)
9. Team Sweden 2 (Team Boomerang)
2010 Colorado Springs 6. Team Sweden 1 (Team Surprise)
11. Team Sweden 2 (Team Boomerang)
2011 Helsingfors 4. Team Sweden 1 (Team Surprise)
8. Team Sweden 2 (Team Boomerang)
2012 Göteborg 1. Team Sweden 1 (Team Surprise)
8. Team Sweden 2 (Team Boomerang)
2013 Boston 7. Team Sweden 1 (Team Surprise)
9. Team Sweden 2 (Team Boomerang)
2014 Courmayeur 5. Team Sweden 1 (Team Surprise)
9. Team Sweden 2 (Team Boomerang)