Aktuellt & Kalender

  Tävlingskalendern
January 2020
  • 07 - 12
    MENTOR TORUN CUP, 7–12 JANUARI, TORUN, POLEN
    Plats
    Torun, Polen
    Tid
    07 Tue   -   12 Sun
  • 09 - 15
    2020 WINTER YOUTH OLYMPIC GAMES – 9–15 JANUARI – LAUSANNE, SCHWEIZ
    Plats
    LAUSANNE, SCHWEIZ
    Tid
    09 Thu   -   15 Wed
  • 11 - 12
    SYNKROKVAL 2 – 11–12 JANUARI – BORÅS
    Plats
    Borås
    Tid
    11 Sat   -   12 Sun
  • 20 - 26
    EM I KONSTÅKNING – 20–26 JANUARI – GRAZ, ÖSTERRIKE
    Plats
    GRAZ, ÖSTERRIKE
    Tid
    20 Mon   -   26 Sun
  • 24 - 26
    LEON LURJE TROPHY – 24–26 JANUARI – GÖTEBORG
    SYNKRONISERAD KONSTÅKNING
    Plats
    GÖTEBORG
    Tid
    24 Fri   -   26 Sun

Julhälsning från Katarina Henriksson, ordförande Svenska Konståkningsförbundet

Förbundsordförande blickar mot det nya året och skickar en julhälsning till konståkningssverige.

Läs mer

Uttagna till EM: Anita Östlund, Nikolaj Majorov och Illya Solomin

Efter SM i konståkning i Ulricehamn i helgen har Internationella Kommittén utsett Anita Östlund, Nikolaj Majorov och Illya Solomin för att tävla för Sverige i EM i Graz 20–26 januari. Anita och Nikolaj vann i söndags guldmedalj i dam- respektive herrklassen i Svenska Mästerskapen 2019 och Illya tog hem silvret.

Läs mer

Svenska truppen till The Nordics / Nordics Open och Bavarian Open

Den svenska truppen till The Nordics / Nordics Open (Nordiska Mästerskapen) är nu klar. Sammanlagt 21 åkare, från ungdomar till seniorer, åker till tävlingen i Stavanger, Norge, den 6–9 februari 2020.

Läs mer

SM-medaljörer 2019 i konståkning – Anita Östlund och Nikolaj Majorov

Svenska Mästarna i konståkning är korade och guldmedaljörer blev Anita Östlund, Landvetter KK, och Nikolaj Majorov, Luleå KK. Julia Brovall och Andreas Nordebäck tog guld i Junior-SM. Tisdag 17/12 presenteras vilka som kommer att tävla för Sverige på The Nordics (Nordiska Mästerskapen), i Stavanger (6–9/2) och onsdag 18/12 vilka åkare som är uttagna till EM (20–26/1).

Läs mer