Aktuellt & Kalender

  Tävlingskalendern
February 2018
  • 01 - 04
    NORDICS – 1-4 FEBRUARI – ROVANIEMI, FINLAND
    SENIOR: CASSANDRA JOHANSSON, ANITA ÖSTLUND, JOSEFIN TALJEGÅRD, NATASJA REMSTEDT, ALEXANDER MAJOROV, ILLYA SOLOMIN, DANIEL ENGELSONS, JUNIOR: SMILLA SZALKAI, JELIZAVETA KOPACA, LISA LAGER, EMMA KIVIOJA, ANDREAS NORDEBÄCK, MIKAEL NORDEBÄCK, UNGDOM: EMELIE NORDQVIST, JULIA BROVALL, EMELIE LING, SIGRID TELLISKIVI, OLIVER PRAETORIUS, DANIEL SEIDEL, CASPER JOHANSSON, JONATHAN EGYPTSON
    Plats
    ROVANIEMI, FINLAND
    Tid
    01 Thu   -   04 Sun
  • 08 - 11
    DRAGON TROPHY – 8-11 FEBRUARI – LJUBLJANA, SLOVENIEN
    JUNIOR: GABRIEL FOLKESSON
    Plats
    LJUBLJANA, SLOVENIEN
    Tid
    08 Thu   -   11 Sun
  • 09 - 25
    OLYMPISKA SPELEN – 9–25 FEBRUARI – PYEONG CHANG, SYDKOREA
    Plats
    PYEONG CHANG, SYDKOREA
    Tid
    09 Fri   -   25 Sun
  • 16 - 18
    SPRING CUP – 16-18 FEBRUARI – SESTO SAN GIOVANNI, ITALIEN
    SENIOR: TEAM SURPRISE. JUNIOR: TEAM SPIRIT
    Plats
    SESTO SAN GIOVANNI, ITALIEN
    Tid
    16 Fri   -   18 Sun
    Se schema
  • 22 - 25
    CHALLENGE CUP – 22-25 FEBRUARI – HAAG, NEDERLÄNDERNA
    SENIOR: MATILDA ALGOTSSON, ANITA ÖSTLUND, CASSANDRA JOHANSSON, ALEXANDER MAJOROV, JUNIOR: SMILLA SZALKAI, JELIZAVETA KOPACA, LISA LAGER, NIKOLAJ MAJOROV, NATRAN TZAGAI, ANDREAS NORDEBÄCK, UNGDOM: DANIEL SEIDEL, CASPER JOHANSSON, OLIVER PRAETORIUS
    Plats
    HAAG, NEDERLÄNDERNA
    Tid
    22 Thu   -   25 Sun

Omvälvande händelser inom konståkningen från 1945 och framåt

Under jullovet kommer du kunna följa vår artikelserie "Omvälvande händelser inom konståkningen från 1945 och framåt". Artikelserien är skriven av konståkningsexperten Lennart Månsson.

Läs mer

Sveriges EM-trupp 2018 släppt

Singelåkarna Matilda Algotsson, Anita Östlund och Alexander Majorov tillsammans med isdansparet Malmberg/Nordahl är Sveriges EM-trupp som åker till Moskva, Ryssland den 15–21 januari.

Läs mer

Kreativt samarbete mellan konståkning och ishockey

I Skärgårdens Sportklubb möts konståkning och ishockey i ett kreativt samarbete

Läs mer

SM-medaljörer 2017 i konståkning – Östlund och Majorov

Svenska Mästarna i konståkning är korade och guldmedaljörer blev Anita Östlund, Landvetter KK och Alexander Majorov, Luleå KK (seniorer).

Läs mer
1 7 8 9 10 11 16